Kalori Hesabı

 

Kalori ihtiyacı nedir?

Kalori ihtiyacı, “Bazal metabolizma”, “Egzersizde harcanan enerji” ve “diyetle alınan besinlerin sindiriminde harcanan enerji” olmak üzere üç ana bileşenden oluşuyor. Kalori ihtiyacının en büyük belirleyicisi ise bazal metabolizma hızı. Bu, dinlenirken veya uyurken, yani hiçbir aktivite gösterilmediğinde harcanan kalori miktarını kapsıyor ve günlük harcanan kalorinin yüzde 60 ile 80’ini oluşturuyor.

Bazal metabolizma hızı, kilo vermek isteyen bir kişinin diyetle ne kadar zayıflayacağını belirleyen en önemli faktör. Bu metabolizma hızı vücuttaki maddelerin birbirine dönüşmesini, biyolojik olayların devamını sağlıyor. Örneğin ağızdan alınan şekerin karaciğerde yağa dönüştürülüp, cilt altı yağ dokusunda depolanması gibi. Bu metabolizmanın hızı ise, genler, cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, vücut ısısı ile egzersiz gibi pek çok faktörden ve etkileniyor. Fizik aktivite de enerji tüketiminde, yani kilo ama ve verme üzerinde en önemli faktörü oluşturuyor. Fizik aktivitenizi artırdığınız takdirde, metobolizma hızını dolayısıyla günlük kalori ihtiyacınızı da artırabilirsiniz.

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişmektedir. Hesaplama.NET`te günlük harcanan kalori tahmini yaparken Harris-Benedict prensibi kullanılmıştır. Bunda en önemli faktörler kişinin kilosu, boyu ve yaşına göre hesaplanan bazal metabolik hıza ilaveten günlük aktivitelerde harcanan enerjiye eşdeğer alınan besin miktarıdır.

Bazal metabolik hızın hesaplanmasında kullanılan formul aşağıda verilmiştir.

  • Kadınlarda bazal metabolik hız:
    655 + 9,6 X (kg cinsinden ağırlık) + 1,8 X (santim cinsinden boy) – 4,7 X (yaş)
  • Erkeklerde bazal metabolik hız:
    66 + 13,7 X (kg cinsinden ağırlık) + 5 X (santim cinsinden boy) – 6,8 X (yaş)