REFORMER PİLATES NEDİR ?

Reformer pilates,özel tasarlanmış bir alet yardımıyla vücudunuzun belli ağırlıklarda dirençlere maruz bırakılarak çalışmasını sağlayan bir egzersiz şeklidir.

Joseph Pilates tarafından,bir rehabilitasyon yöntemi olarak geliştirilen reformer pilates ,özellikle karın ve bel bölgesinin esnekliğini artırırken geliştirmek için tasarlanmıştır.Joseph Pilates,kondüsyon metotunun kullanımı için onlarca araç geliştirmiştir.Bu ekipman parçalarının arasından en çok göze çarpanları ‘’reformer’’,’’the cadillac (trap table olarak da bilinir),’’the wunda chair’’ ve çeşitli ‘’barrels’’ ki bunlardan bir tanesine de ‘’spine corrector’’denilir.

Reformer pilatesin faydaları nelerdir?

Hem sağlık hem de form tutma konusunda kanıtlanan birçok faydası bulunuyor.Esasen bir fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemi olarak ortaya atılan bu egzersiz, omurga ve iskelet sağlığı için son derece faydalıdır.

Omurgayı hizalar ve postürü düzeltir

Reformer pilatesin en hızlı etki gösterdiği konulardan biri de duruş bozuklukları ve omurga eğrilikleri. Çünkü reformer pilates aleti üzerinde yapılan hareketlerin tümü, stabilizasyon ve güç gerektirdiği için, reformer pilates antrenmanlarına düzenli olarak devam edenlerin, omurgaları zaman içinde hizalanıp dikleşiyor. Skolyoz gibi kronik hastalıkların tedavisinde de oldukça etkin olan reformer pilates, bu yönüyle yaşam kalitesini ciddi oranda yükseltiyor.

 

 

Esneklik kazandırır

Dirençli yaylar kullanarak tasarlanan ‘’reformer Pilates’’ aleti ile yapılan egzersizlerin önemli faydalarından biri de esnekliği artırmasıdır.Reformer pilates ile birlikte çok daha esnek ve uzun bir kas yapısına sahip olmak mümkündür.

Esnekliğin artması demek;kaslarda bulunan bağ dokularının güçlenmesi ve yırtık,zedelenmelere karşı daha dirençli olması demektir.

Sırt ve bel ağrılarını azaltır
Kas güçsüzlükleri sonucu ortaya çıkan sırt,bel ve boyun ağrılarını gidermeye yardımcı olur.Bu bölgelerde bulunan kasları çalıştırıp,canlandırarak onlara esneklik katar ve güçsüzlükten kaynaklanan ağrıların önüne geçer.Ayrıca ergonomik yapısı sayesinde, özellikle boyun bölgesini zorlamadan kuvvetlendirmeye yardımcıdır.

Nefesi düzenler

Doğru nefes alma yolu ile yapılan hareketler,diyafram nefesi almayı alışkanlık haline getirmenizi sağlar.Üst solunum yolları yerine diyaframdan alınan bu düzenli nefesler,zamanla sistematikleşir ve kişinin nefes alış verişi düzenlenir.Doğru nefes almayı öğrenen kişinin kanındaki oksijen miktarı artacağından yaşam kalitesi de doğrudan artar.

Kasları şekillendirir

Temel prensibi, dirence karşı itme ve çekme hareketleri yapmak olan reformer pilates, düzenli olarak uygulandığında kasların uzamasını ve biçimlenmesini sağlar. Aynı antreman seansı içinde, tüm vücudun eşit oranda çalıştırıldığı reformer pilatesin en güzel yanı, vücudunuzdaki farkı 10- 15 seans içinde görebilecek olmanız..

Karın kasları forma girer

Reformer pilates egzersizleri ile birlikte çok daha sıkı karın kaslarına sahip olmak mümkün. Yapılan direnç egzersizleri karın bölgesini yoğun bir şekilde çalıştırır ve daha formda karın kaslarına sahip olmanıza yardımcı olur.

Denge sağlar

Hareketli bir mekanizma olan, reformer pilates üzerinde yapılan hareketler ,vücudun kas dengesini sağlar.Denge hareketleri ile birlikte kaslar çok daha şekilli bir yapıya bürünür ve kişi sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olur.

Search

+