Pilates Nedir?

Joseph Pilates tarafından;kasları güçlendirmek,esnekliği artırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir.Pilates egzersizleri; minder üzerinde (mat pilates) ya da özel olarak dizayn edilmiş (aletli pilates:reformer,cadillac,chair,barrels) aletlerde yapılır.

Sihirli bir değnek gibi vücudunuzun kas sistemini güçlendirirken aynı zamanda şekillendiren, konsantrasyon gücünüzü arttıran, kendinize güveninizi sağlayan ve ruhunuzu besleyen bir egzersiz türüdür.  Kas kontrolünü, kuvvetini, sıklaşmasını ve esnekliğini sağlayarak vücut duruşunuzu destekler, dolaşım sistemini rahatlatır, fiziksel uygunluk düzeyini ve dayanıklılığı arttırır, metabolizmayı hızlandırır ve atletik performans kazandırır. Vücudunuza bu sihirli dokunuşu yaparak yuvarlak ve kalkık bir kalça, sıkı ve kuvvetli karın kaslarına sahip olabilirsiniz.

Pilatesin öncüsü Joseph Pilates ise egzersizlerini şöyle tanımlamıştır:

“Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız. 30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip olacaksınız.”

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ALTI ALTIN PİLATES PRENSİBİ:

  • -Konsantrasyon; bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasları kullanıp ve hangilerinin kullanılmadığına dikkat edilmesini sağlar.
  • -Kontrol; bedenin iyi dinlenmesini ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanmasını ve olası sakatlıkların önlenmesini sağlar.
  • -Merkezleme;doğru hareket göbek, bel, ve kalça çevresinde olmalıdır çünkü bu bölge iç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezlemeye dikkat edilmesi esnemeyi ve uzamayı sağlar.
  • -Akıcı Hareket; hareketler acele edilmeden her noktadan tek, tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
  • -Kesinlik; hareketler belirsizce değil tam yapılmalı, birbiriyle koordinasyonu mutlaka sağlanmalıdır.
  • -Nefes; mutlaka kontrollü olmalıdır. Panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamen dışarı üflemek doğru uygulamadır. Doğru nefes verme kanınızın da tamamen temizlenmesini sağlar.

KUVVETLİ, ESNEK, ESTETİK VE UZUN KASLAR:

Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Üstünüzde ağırlık taşıtan klasik antrenmanlar kısa, hantal ve iri kaslara sahip olmanıza neden olurken dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir.Vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur.  Pilates egzersizleri karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluştururken aynı zamanda kasları kuvvetlendirip uzatır, esnekliğini arttırır, estetik kazandırır ve eklemlerinizin hareket kabiliyetini yükseltir.

 

 

 

DENGELİ VE EŞİT KUVVET KULLANIMI:

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, her 10 kişiden 8′i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalmaktadır. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu duruş şekilleri, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açar. Birde bunlara sürekli olarak klasik tarzda yapılan ve aynı kasları çalıştıran antrenmanlar eklediğimizde ise sonuç kuvvet dengesizliği, kuvvetsiz kasları daha da kuvvetsiz kılmak, kuvvetlilerin daha da kuvvetlendirmek olarak ortaya çıkar. Tüm bunların sonucu ise kişilerde kronik sırt ve boyun ağrıları şikayetleri olarak ortaya çıkar.

Pilates egzersizleri tüm vücuda aynı özeni gösterip konsantre olarak tüm kas gruplarının eşit çalışmasını sağlar ve fiziksel kuvvetinizi arttırır. Sonuç olarak bütün vücudunuz eşit olarak güçlenir, günlük hareketlerinizi daha rahat yaparsınız. Kas yapınız  bir bütün haline geldiğinde sakatlanma riskiniz de azalmaktadır.

Ayrıca, dünyada bir çok profesyonel spor kulübünün pilatesi antrenman programlarına almaları ve fizyoterapi amaçlı kullanımı ne kadar önemli bir egzersiz programı olduğunun göstergesidir. Pilates egzersizleri, tedavi edici özelliği ile pek çok profesyonel sporcu ve dansçının sakatlıklarından daha kısa sürede kurtulmaları için de uygulanmaktadır.

Search

+